
În sfârșit un weekend cu etapă în toate campionatele tari din Europa. Până vom analiza etapa din Anglia în tradiționalele Plusuri și Minusuri, hai să vedem ce ar fi de reținut din weekendul de fotbal european.
1) Vineri seară, fără Messi și Neymar în lot, PSG s-a impus cu 4-2 pe terenul celor de la Brest. Mauricio Pochettino a optat pentru o așezare 4-4-2 diamond, cu Icardi și Mbappe vârfuri de atac, susținuți de Wijnaldum.
Three wins in three for PSG to start Ligue 1.
But there are issues.
No clean sheets, and Brest even matched them for xG. pic.twitter.com/LmTRJkpM54— Between The Posts (@BetweenThePosts) August 21, 2021
2) Dominik Szoboszlai a debutat în sfârșit pentru RB Leipzig, în victoria acestora cu 4-0 în fața celor de la Stuttgart. Andre Silva, proaspăt venit de la Frankfurt, a semnat și el prima reușită în tricoul lui Leipzig.
https://twitter.com/SofaScoreINT/status/1428810541590528000
3) După ce a impresionat în prima etapă, Dortmund a pierdut surprinzător în deplasarea de la Freiburg, cu scorul de 2-1. Deși au avut o posesie de 70%, BVB, cu Haaland și nou-venitul Maalen în atac, a reușit să trimită doar două șuturi pe poartă.
FT | Freiburg 2-1 Borussia Dortmund – the visitors with almost 70% possession but posed very little threat, Freiburg were disciplined in their approach, transitioned extremely well & are deserved winners – Vincenzo Grifo's free-kick one of the best we'll see this season.
— Get German Football News (@GGFN_) August 21, 2021
4) No Lukaku? No problem! La debutul în noul sezon din Serie A, campioana Italiei a câștigat categoric cu 4-0 pe teren propriu cu Genoa. Cu Dzeko singurul vârf de atac, cu Sensi și Calhanoglu titulari, nerazzurri conduceau cu 3-0 la pauză și au dat semne că există viață și după Conte și Lukaku.
Lukaku and Conte are gone, but this starting eleven from Inter still featured nine players that were Serie A champions last season, though not all as starter.
Easy 4-0 win over Genoa to kick off the season. pic.twitter.com/4oYjmKDKEw
— Between The Posts (@BetweenThePosts) August 22, 2021
5) Maurizio Sarri a debutat pe banca lui Lazio cu o victorie pe terenul echipei care l-a lansat în fotbalul ”mare”. Radu Ștefan a stat pe bancă pe toată durata meciului, în timp ce suspecții de serviciu, Milinkovic-Savic și Immobile și-au trecut numele pe lista marcatorilor.
So far this weekend:
– Inter win Inzaghi's first game 4-0 (just like Conte's 1st)
– Sarri arrives at Lazio and beats club that launched him to the big time
– Casual five-goals and three red cards between Bologna and Salernitana
– Ronaldo benched, scores winner, disallowed (1/?)— Nicky Bandini (@NickyBandini) August 22, 2021
6) FC Barcelona a pierdut primele puncte din acest sezon, remizând 1-1 în deplasarea de la Bilbao. Memphis Depay a marcat primul său gol în tricoul echipei de pe Camp Nou.
• A roar from Memphis Depay saves a tender Barcelona in San Mamés.
• Barça drew against Athletic in a match in which they were greatly outclassed at times.
• Memphis and De Jong were Barça's best players and helped in avoiding the first defeat of the season.
Via: @sport pic.twitter.com/iVThUDvhHY
— Barça Buzz (@Barca_Buzz) August 22, 2021
7) Juventus a început cu o remiză noul sezon din Serie A, 2-2 la Udinese, la primul meci oficial din noul mandat al lui Massimiliano Allegri pe bancă. Foștii jucători ai lui Watford, Deulofeu și Pereyra au înscris pentru gazde, în timp ce Dybala sau Cuadrado a reușit o dublă.
That game sums up the condition that Juventus are in, 2-0 up to draw 2-2, Cristiano Ronaldo had a last minute winner disallowed by VAR, Udinese showed great character to get back into that game but Juventus should never have allowed that to happen. Defensively big concerns again.
— Josh Bunting (@Buntingfootball) August 22, 2021
8) Jose Mourinho a debutat cu o victorie în Serie A pe banca lui AS Roma. Deși au jucat aproape o repriză în 10 oameni, romanii au reușit să marcheze 3 goluri în poarta Fiorentinei. Tammy Abraham a început ca titular, iar mijlocașul francez Veretout a reușit o dublă chiar împotriva fostei sale echipe.
https://twitter.com/goal/status/1429526316769026061
9) Real Madrid a remizat surprinzător, 3-3 la Levante. Carlo Ancelotti a început din nou în atac cu tripleta Hazard – Benzema – Bale, dar două din reușite au venit de la Vinicius, intrat în repriza secundă în locul belgianului Hazard.
https://twitter.com/HazardXtra/status/1429572629103513601
10) Ce s-a întâmplat în Champioship? Au rămas 6 echipe neînvinse după primele 4 etape: Fulham, West Brom, Stoke, QPR, Cardiff și Bournemouth. La polul opus, Nottingham Forest e surpriza neplăcuta a noului sezon, cu 4 înfrângeri în 4 partide.
Dacă ți-a plăcut ce tocmai ai citit, alătură-te comunității de fani Premier League din România pe Facebook, abonează-te la newsletter-ul nostru, care vine în fiecare vineri, pe e-mail și pe Whatsapp, și urmărește-ne pe Facebook, Instagram, YouTube și Discord.