Etapa 4 din Premier League. Plusuri și minusuri: Viespile greu de ucis

Trei echipe cu maxim de puncte după 4 runde, una dintre ele… WATFORD. O echipă fără niciun punct și revelația sezonului trecut la retrogradare. Despre toate acestea povestim în rezumatul nostru pentru etapa 4 din Premier League.

Rezultate și marcatori în etapa 4 din Premier League

• Leicester – Liverpool 1-2 (Mane 0-1, Firmino 0-2, Ghezzal 1-2)
  • Brighton – Fulham 2-2 (Schurrle 0-1, Mitrovic 0-2, Murray 1-2, Murray 2-2 din penalty)
  • Chelsea – Bournemouth 2-0 (Pedro 1-0, Hazard 2-0)
  • Crystal Palace – Southampton 0-2 (Ings 0-1, Hojsjberg 0-2)
  • Everton – Huddersfield 1-1 (Billing 0-1, Calvert-Lewin 1-1)
  • West Ham – Wolves 0-1 (Traore)
  • Manchester City – Newcastle 2-1 (Sterling 1-0, Yeldin 1-1, Walker 2-1)
  • Cardiff – Arsenal 2-3 (Mustafi 0-1, Camarasa 1-1, Aubameyang 1-2, Ward 2-2, Lacazette 2-3)
  • Burnley – Manchester United 0-2 (Lukaku x2)
  • Watford – Tottenham 1-2 (Doucoure 0-1 autogol, Deeney 1-1, Cathcart 2-1)

Plusuri

+ Jurgen Klopp. Liverpool și-a câștigat primele 4 meciuri din campionat pentru prima oară din 1990 încoace. A fost ultima stagiune când Cormoranii începeau din postura de campioni en-titre ai Angliei. Dar acum sunt pe drumul care-i poate duce, din nou acolo:

• Chiar dacă Salah joacă bine, nu strălucește, dar Liverpool nu stă în fotbalistul ei exponențial din sezonul trecut. Mane e noul marcator principal (se vede că e zecar!), cu 4 în primele 4 etape.
  • Liverpool știe, în sfârșit, să se apere. Mignolet, Moreno, Skrtel, Sakho, Clyne a fost linia defensivă din ultimul meci al lui Brendan Rodgers ca manager al lui Liverpool. Alisson, Robertson, Van Dijk, Gomez, Alexander-Arnold (cu Matip și Lovren ca variante de rezervă) este apărarea de azi a lui Klopp. Da, sunt peste 150 de milioane de Lire investiți, dar se simt în calitatea jocului.

+ James Maddison. De cât timp joacă acest fotbalist în Premier League? E primul lui sezon, dar pare că s-a născut pentru fotbalul din Premier League. Mai multe despre Maddison în lista noastră de fotbaliști U23 din Premier League, pe care-i urmărim în acest sezon.

+ Jean Michaël Seri. Gol etapa trecută, pasă decisivă runda asta și francezul venit de la Nice pare că s-a adaptat bine la fotbalul englez.

+ Pedro. 3 goluri în primele 4 etape din sezon, mai multe decât a dat în tot sezonul trecut și Chelsea își menține procentajul de 100%.

+ Marcos Alonso și Eden Hazard. Singurii doi fotbaliști din Premier League care au înregistrat contribuții ofensive (gol sau pasă de gol) în fiecare dintre primele 4 etape ale sezonului. Ce băieți!

+ Aleksandar Mitrović. Al patrulea gol în patru etape pentru echipa pe care a ajutat-o să promoveze în Premier League în a doua parte a sezonului trecut din Championship.

+ Adama Traore. Intrat târziu în meci, a semnat golul decisiv în prelungiri.

+ Alexandre Lacazette. A prins puține minute în primele două etape și Arsenal a pierdut ambele derby-uri jucate atunci. A intrat o repriză întreagă și a dat pasă de gol cu West Ham, iar etapa asta, împotriva lui Cardiff, a jucat tot meciul și a dat pasa de gol pentru 0-1 și apoi golul decisiv, de 2-3. Emery trebuie să-l joace titular meci de meci, alături de Aubameyang.

+ Cardiff. Primul gol de la revenirea în Premier League a venit după 315 minute de fotbal, dar au fost multe semne pozitive în ofensivă împotriva lui Arsenal, cu destule ocazii de gol înfiripate de Arter și Reid.

+ Romelu Lukaku. La datorie să înscrie golurile care-l țin în funcție pe Mourinho și după pauza internațională.

+ Watford. Echipa prin care aș fi definit mediocritatea în Premier League înaintea startului de sezon insistă să mă contrazică, învingând-o pe Tottenham, cu revenire de la 0-1. Maxim de puncte și griji mare pentru Mourinho si Emery, antrenori care întâlnesc echipa lui Gracia în septembrie. Să fie noul Leicester în suburbiile Londrei?

Minusuri

Alisson Becker. I-a ieșit etapa trecută, cu Brighton, și a încercat din nou să dribleze vârful adversarilor. Cu Iheanacho a riscat prea mult și i-a oferit lui Leicester șansa să revină în meci. Gafa nu-l face un portar mai slab, dar asta doar dacă învață din experiența asta.

West Ham United. Zero puncte din 12 și proiectul lui Pellegrini scârțâie sub greutatea sumelor de transferuri investite vara asta. I se va acorda suficient timp să stabilizeze echipa sau e timpul să-și trimită Big Sam costumele la curățătorie?

Fulham. Două penalty-uri cedate (unul ratat de Gross si unul transformat de Murray), plus un avantaj de două goluri pierdut în repriza a doua.

Crystal Palace. Fără Zaha, nu câștigă, comentatorii tot repetă statistica asta la fiecare meci și Palace insistă să o mai auzim și în continuare.

Defensiva lui Arsenal. Cech nu știe ce să facă atunci când Cardiff face pressing sus, Xhaka pasează complet aiurea fără presiune și declanșează faza golului galezilor și uită să existe în zona din care înscrie Ward pentru 2-2, plus multe alte stângăcii care fac evidentă tranziția prin care trec Tunarii. Cineva de pe Twitter se întreba ce trebuie să facă portarul Leno și Torreira ca să fie titulari… Faza meciului pentru mine a fost un moment din prima repriză când puștiul de 19 ani Guendouzi aproape că striga la veteranul Peter Cech (36 de ani) îndemnându-l să-i dea mingea pentru a putea iniția ieșirea din defensivă, cu mingea la picior, conform filosofiei lui Emery. Cech ezită, simbolizând practic întregul club Arsenal aflat în cumpănă, la final unei ere pe care mulți nu și-o imaginau încheiată pentru simplul motiv că n-au văzut vreodată Tunarii conduși de altcineva în afară de Arsene Wenger. Îi lasă mingea lui Guendouzi până la urmă.

Marcus Rashford. A intrat în minutul 61 și a ieșit în minutul 76, eliminat după o agresiune complet aiurea împotriva lui Bardsley (faultat tare și de Lukaku după eliminare, cu un cartonaș galben la pachet). Numărul 10 la Manchester United mai are de crescut.

Burnley. În prima repriză cu Man United, Burnley n-a fost pe teren. Dupa pauză, n-au iesit de la cabine. Am văzut toate echipele din Premier League în acest sezon și pot spune că Burnley e cea mai slabă și lipsită de vlagă. Vestea bună e că loc de creștere există mult, mai ales că aventura europeană s-a încheiat pentru Sean Dyche și ai lui.

Tottenham. Meciul cu Watford, controlat în mare parte de echipa lui Pochettino, este doar un argument în favoarea ideii că Spurs nu este o candidată serioasă la titlu, ci doar la top 4.

Premier League ia o pauză pentru a face loc meciurilor internaționale din Liga Națiunilor UEFA, a cărei primă ediție începe joi, pe 6 septembrie. Campionatul englez revine pe 15 septembrie, chiar cu un derby din Big 6: Tottenham – Liverpool.

Sursa foto: Geoff Caddick/AFP/Getty Images, via The Guardian

Dacă îți place ce citești pe acest site, ne găsești și pe Facebook, Instagram, Twitter, Youtube și Soundcloud.