Special

Fotbaliști U23 de urmărit în Premier League 2018/2019

Urmărim campionatul englez în fiecare etapă și vedem mulți jucători tineri cu mult potențial, pe care reflectoarele presei trec mai repede decât ar merita, așa că ne-am propus să-i “scriem” pe cei pe care-i remarcăm etapă de etapă. Mai jos găsiți lista noastră de fotbaliști U23 de urmărit în Premier League 2018/2019.

Fundași

Ben Chilwell (Leicester), fundaș stânga, 21 de ani

• Etapa 1. Era atât de bun fundașul stânga de la Leicester sau a progresat enorm vara asta?
  • Etapa 4. Titular pentru a patra oară la rând în Premier League, Chilwell a arătat bine împotriva lui Salah și Alexander-Arnold. Noul Fuchs.
  • Dintre fundași, doar Holebas (4 pase decisive) și Robertson (2 pase decisive) au creeat mai multe șanse pentru echipele lor decât Chilwell pentru Leicester, în primele 6 etape.

Aaron Wan-Bissaka (Crystal Palace), fundaș dreapta, 20 de ani

• Etapa 1. Fără greșeală a jucat englezul reprofilat fundaș dreapta din mijlocaș de bandă, reamintindu-ne tuturor cât de mirați am fost când a apărut în echipa Vulturilor, de nicăieri (din academie, de fapt), sezonul trecut. Palace va încasa bani serioși pe el în maxim 2 ani.
  • Etapa 2. Meci excelent, dar încheiat după 75 de minute cu un cartonaș roșu după un fault din spate, de ultim apărător, la Salah.
  • Etapa 4. Și-a câștigat toate duelurile directe (5/5) la câteva zile după ce a fost convocat la naționala U21 a Angliei.
  • Etapa 7. A jucat excelent în remiza cu Bournemouth și deja este clar că nu are rival pe post, pentru că Patrick van Aanholt joacă la mijloc.

Trent Alexander-Arnold (Liverpool), fundaș dreapta, 19 ani

• Etapele 1-6. Titular în fiecare dintre primele 6 runde. Dintre fundași, doar Azpilicueta (Chelsea), Doherty (Wolves) și Mendy (Man City) au avut mai multe atingeri ale balonului în treimea adversă

Joe Gomez (Liverpool), fundaș central, 21 de ani

• Etapele 1-6. Gomez a fost titular în 5 meciuri din primele 6 etape din Premier League și a jucat excelent alături de uriașul Virgil van Dijk, demonstrând că rolul central îi este cel mai potrivit. Top 10 la recuperări dintre fundașii de primă ligă.

Issa Diop (West Ham), fundaș central, 21 de ani

• Etapele 3-7. Curba de învățare și adaptare la fotbalul din Premier League e una abruptă pentru oricare tânăr jucător, chiar și unul cu 40 de selecții la naționalele de tineret ale Franței. Issa Diop arată din ce în ce mai bine, de la o etapă la alta, chiar dacă are încă ezitări la unele dueluri 1vs1 cu fotbaliști tehnici, dar are doar 21 de ani și încă poate crește.

Mijlocași

Richarlison (Everton), mijlocaș ofensiv, 21 de ani

• Etapa 1: A impresionat în prima jumătate de sezon la Watford, primul după ascensiunea din Brazilia, iar la Everton a debutat cu o dublă. Richarlison e un brazilian atipic de solid, dar construit parcă pentru Premier League: puternic, tehnic și bun finalizator. 50 de milioane de Lire a plătit Everton pentru el.
  • Etapa 2: Gol din nou. 3 goluri din primele 4 șuturi pe poartă în 2018/2019.
  • Etapa 3: Cartonaș roșu pentru comportament violent, adică 3 etape de odihnă…

Tom Davies (Everton), mijlocaș central, 21 de ani

• Etapele 2-4. A intrat în echipa lui Marco Silva în etapa a doua și n-a mai ieșit.
  • Etapele 6-7. Căpitan al lui Everton și integralist!

James Maddison (Leicester), mijlocaș ofensiv, 21 de ani

• Etapa 1. De departe cel mai periculos om ofensiv a lui Leicester, la debut în Premier League, pe Old Trafford chiar. Nu e încă apt să joace 90 de minute, dar va ajunge și acolo.
  • Etapa 2. Mai multe minute jucate (80) și primul gol pentru fotbalistul pe care-l vom vedea la naționala Angliei la Mondialul din Qatar.
  • Etapa 4. Prima pasă de gol și un joc foarte bun, per total. Arată multă maturitate și că s-a adaptat bine la fotbalul din Premier League.
  • Etapa 5. Gol din penalty într-o înfrângere cu Bournemouth. A executat în absența lui Vardy de pe teren.
  • Etapa 6. Gol din acțiune, deja al treilea în 6 etape, cifre remarcabile pentru sezonul de debut în Premier League.
  • Etapa 7. Pasă de gol: a centrat din corner pe fruntea lui Harry Maguire.

Wilfred Ndidi (Leicester), mijlocaș defensiv, 21 de ani

• Etapele 1-4. Doar Stephens (Brighton) și Doucoure (Watford) au înregistrat mai multe recuperări decât Ndidi. Medie de 50 de pase reușite pe meci (82% per total).

Andreas Pereira (Manchester United), mijlocaș central, 22 de ani

• Etapa 1. A fost o piesă perfectă în linia de trei de la mijloc, pe care Moruinho o aliniază. Să fie această reprofilare (pentru că natural Pereira joacă mai sus), dublată de disciplina tactică, schimbarea de care jucătorul avea nevoie pentru a intra pe lista de opțiuni permanente la club?
  • Etapa 2. Titular împotriva lui Brighton (înfrângere 3-2), 91% pase corecte, a căzut pradă jocului slab al echipei și a fost schimbat la pauză, nu pentru că el ar fi fost problema, ci pentru că Mourinho trebuia să forțeze atacul.

Ryan Sessegnon (Fulham), aripă stânga, 18 ani

• Etapa 2. Pasă de gol la prima reușită a lui Fulham, de la revenirea în Premier League.

Kenedy (Newcastle), aripă stânga, 21 de ani

• Etapa 1. De departe cel mai bun jucător al lui Newcastle în meciul cu Spurs, după ce a semnat pentru încă un sezon ca împrumut de la Chelsea.
  • Etapa 2. Penalty ratat la Cardiff și cartonaș roșu evitat pe puțin după o intrare dură.

Ruben Neves (Wolverhampton), mijlocaș central, 21 de ani

• Etapa 1. La 18 ani era căpitanul lui Porto, cel mai tânăr din istoria Ligii Campionilor, dar vara trecută ajungea în liga a doua engleză, unde avea să marcheze 6 goluri pentru viitoarea campioană din Championship. Toate din afara careului! În primul lui meci în Premier League a înscris un gol superb, cu o lovitură liberă imparabilă, apoi a oferit pasa decisivă pentru 2-2.
  • Etapa 4. După 4 runde, doar 4 jucători au dat mai multe pase corecte și au primit mai multe pase decât Neves. Aceștia sunt: Jorginho (mașina de pase a lui Chelsea), Milner, Seri și Fernandinho.

Mattéo Guendouzi (Arsenal), mijlocaș defensiv, 19 ani

• Etapa 1. N-a fost cel mai bun debut pentru tânărul francez la Arsenal (0-2 cu Man City), dar semnele că e fotbalist n-au trecut neobservate. Au fost pase lungi și precise, dar și momente în care colegii din centru l-au lăsat să se bată singur cu mijlocașii lui City, expunându-l la greșeli. Dacă va continua să joace, creșterea e inevitabilă.
  • Etapa 2. 94% pase reușite, o mare ocazie de gol ieșită dintr-o minge lungă, care a despicat apărarea lui Chelsea. Greu de scos din echipă puștiul cvasi-necunoscut recrutat de Emery vara asta!
  • Etapa 4. 91% pase reușite și, din nou, o fază pe care n-o uiți ușor: puștiul de 19 ani Guendouzi aproape că striga la veteranul Peter Cech (36 de ani) îndemnându-l să-i dea mingea pentru a putea iniția ieșirea din defensivă, cu mingea la picior, conform filosofiei lui Emery.

Lucas Torreira (Arsenal), mijlocaș defensiv, 21 de ani

• Etapa 6. Pentru prima oară titular în Premier League, deși a jucat impecabil de fiecare dată când a venit de pe bancă.
  • Etapa 7. Titular din nou la al doilea clean-sheet consecutiv pentru Arsenal.

Adama Traoré (Wolverhampton), aripă dreapta, 22 de ani

• Etapa 4. Gol în minutele de prelungiri, decisiv pentru victoria echipei. De fiecare dată când intră, Wolverhampton e mai periculoasă, la fiecare atac e capabil să rupă ritmul.

Declan Rice (West Ham), mijlocaș defensiv, 19 ani

• Etapele 5-7. A intrat titular în fața apărării în runda a cincea și de atunci West Ham n-a mai pierdut, remizând cu Chelsea și câștigând în fața lui Manchester United. Fundaș central de meserie, irlandezul s-a adaptat perfect la rolul de închizător și nu pare că va ieși prea curând din echipă.

Leroy Sane (Manchester City), extremă stânga, 22 de ani

• Etapele 5-7. A ratat lotul de Mondial al Germaniei (unde probabil ar fi fost cel mai periculos om de atac), a început sezonul cu puține minute jucate, apoi, după ce i s-a născut copilul… a revenit cu mintea la fotbal. Un gol și două pase decisive. Așa a ajuns Leroy Sane să aibă cele mai multe pase decisive în Premier League, de la începutul sezonului trecut de fotbal din Anglia. Da, l-a ajutat absența lui De Bruyne și tranziția de la Arsenal, unde Ozil nu mai e același fotbalist, dar pentru un fotbalist atât de tânăr, cifrele sunt impresionante, iar loc de creștere există. Mult.

David Brooks (Bournemouth), mijlocaș ofensiv, 21 de ani

• Etapa 7. David Brooks înscrie primul său gol în Premier League, cu o execuție superbă, sub bara porții veteranului Hennesey. A fost cel mai activ jucător al lui Bournemouth în victoria cu Palace și, după ce a luat un galben din entuziasm, a părăsit terenul după nici 60 de minute, înlocuit pentru binele lui de Eddie Howe. Deja Brooks pare să se fi impus ca titular, în chiar sezonul său de debut în prima ligă.

Lewis Cook (Bournemouth), mijlocaș central, 21 de ani

• Etapa 7. A intrat titular abia în etapa a șaptea, dar a dat prima pasă de gol în 3 minute de la primul fluier. Cook e internațional englez de juniori și, alături de Brooks, Fraser și de Ake face parte din viitorul lui Bournemouth, clubul micuț din sudul Angliei care nu pare să plece nicăieri…

Atacanți

Dominic Calvert-Lewin (Everton), atacant, 21 de ani

• Etapa 4. După ce prinsese 21 de minute în primele 3 etape, atacantul crescut de Everton a profitat de absența lui Richarlison și a înscris singurul gol al echipei în remiza cu Huddersfield, la câteva zile după o dublă din League Cup.
  • Etapele 5-7. S-a impus ca titular în fața turcului Tosun, fără mari realizări însă.

Demarai Gray (Leicester), aripă stânga, 21 de ani

• Etapa 3. Gol în absența golgeterului Vardy, a cărui viteză a replicat-o cu succes.

Kelechi Iheanacho (Leicester), atacant, 21 de ani

• Etapa 5. Pasă de gol, urmată de un gol, după ce a intrat pe parcurs în teren.
  • Etapa 6. Gol și pasă de gol la poate cel mai bun meci făcut în tricoul lui Leicester.

Urmărește-ne pe Facebook, Twitter și pe canalul de Youtube pentru a fi la curent cu tot ce contează în Premier League și nu numai.