10 lucruri de reținut din weekendul fotbalistic european

A fost pauză în Premier League, dar weekendul care tocmai s-a încheiat a avut câteva meciuri tari în Germania și Italia. Ce-ar fi de reținut? Hai să vedem.

1) Vineri seară, Borussia Monchengladbach a învins-o pe Bayern Munchen cu 3-2. Bavarezii aveau 2-0 în minutul 26, dar Gladbach a egalat până la pauză (dublă Hofman) și a marcat golul victoriei în repriza secundă prin Neuhaus. Bayern rămâne lider în Bundesliga, cu 2 puncte avans față de Leipzig. Gladbach e echipa cu care Bayern a pierdut cel mai mult în istoria Bundesligii.

2) Liderul din Franța, Lyon, a remizat la Rennes (2-2) și rămâne doar cu un punct avans în fața lui PSG și Lille. Parizienii au învins-o cu 3-0 pe Brest. Mauro Icardi revine după accidentare și înscrie un gol.

3) Lille învinge greu, cu 1-0, la Nimes (gol marcat de veteranul Burak Ylmaz) și la finalul turului de campionat, rămâne în coasta lui Lyon, la egalitate cu PSG.

4) Dortmund învinge la RB Leipzig cu 3-1. Jadon Sancho a înscris din nou, iar Haaland a marcat o dublă. Trupa de pe Westfalenstadion l-a pierdut însă pentru câteva luni pe Axel Witsel, accidentat grav în prima repriză.

5) Schalke 04 întrerupe seria de coșmar și câștigă primul lor meci în acest sezon, 4-0 cu Hoffenheim. Cu tunarul Kolasinac titular, Schalke pune capăt unei serii de 30 de meciuri fără victorie în Bundesliga. Atacantul american de 19 ani Matthew Hoppe a fost eroul gazdelor, acesta marcând 3 goluri și devenind primul american care înscrie un hattrick în Bundesliga și al treilea cel mai tânăr marcator al unu hattric în istoria competiției.

6) Barcelona învinge categoric cu 4-0 la Granada (dublă Messi și Griezmann) și în sfarșit podiumul din La Liga arată familiar (Atletico, Real Madrid și Barcelona). Real Madrid nu reușește să învingă la Osasuna (0-0) și e la un punct în spatele lui Atletico, dar trupa lui Cholo are 3 meciuri mai puțin disputate. Atletico Madrid – Athletic Bilbao s-a amânat din cauza ninsorii.

7) În meciul etapei din Serie A, AS Roma și Inter au încheiat la egalitate, 2-2. Fundașul lateral Achraf Hakimi a ajuns la al 6-lea gol din acest sezon, iar ultimul apărător al lui Inter care reușise asta fusese Maicon, în urmă cu mai mult de un deceniu. Liderul AC Milan profită de pasul greșit făcut de vecinii din oraș, au învins cu 2-0 acasă pe Torino și au 3 puncte avans în fruntea clasamentului.

8) Parma continuă forma dezastruoasă chiar și după demiterea antrenorului Fabio Liverani. Echipa lui Mihailă a pierdut ieri 0-2, acasă cu Lazio, are 5 înfrângeri la rând și nu a mai câștigat un meci din noiembrie. Atalanta a învins cu 4-1 la Benevento, are 4 victorii în ultimele 5 meciuri și încetul cu încetul se apropie de locurile de Champions League.

9) Glasgow Rangers continuă forma excelentă, câștigă cu 2-1 la Aberdeen și conduce autoritar clasamentul în Scoția. Ianis Hagi a fost titular și înlocuit în repriza secundă.

10) Juventus câștigă (3-1) greu acasă cu un Sassuolo care a jucat o repriză cu un om în minus. A fost prima dată din 2013 când Juve primește un gol în campionat atunci când adversarul joacă în 10 oameni. Golurile lui Ramsey și Cristiano Ronaldo de pe finalul meciului au adus cele 3 puncte trupei lui Pirlo. După mulți ani, se pare că vom avea o luptă la titlu interesanta în Serie A.

Dacă ți-a plăcut ce tocmai ai citit,  alătură-te comunității de fani Premier League din România. Newsletter-ul nostru vine în fiecare vineri, pe e-mail și pe Whatsapp.