10 lucruri de reținut din weekend-ul fotbalistic european

Azi se joacă ultimele două meciuri ale etapei din Premier League. Mâine publicăm tradiționalul articol cu Plusurile și Minusurile etapei din Anglia, dar până atunci hai să trecem în revistă ce s-a întâmplat notabil în weekend.

1) AS Monaco a învins-o pe PSG vineri seară la capătul unui meci nebun. Parizienii au condus cu 2-0 la pauză (dublă Mbappe), având și două goluri anulate de VAR. Niko Kovac a mutat excelent la pauză, iar monegascii au înfăptuit remontada, cu dubla lui Kevin Volland și reușita lui Cesc Fabregas.

2) St. Etienne e la a 7-a înfrângere consecutivă în Ligue 1, după înfrângerea 4-1 la Brest. Trupa antrenată de Claude Puel a ”egalat” cea mai neagră serie din întreaga istorie a clubului.

3) Atletico Madrid o învinge cu 1-0 pe FC Barcelona, în ceea ce a fost prima victorie a madrilenilor în fața catalanilor în La Liga în ultimii 10 ani! Carrasco a înscris în prelungirile primei reprize după o ieșire calculată greșit de ter Stegen. Trupa lui Cholo e singura echipă neînvinsă din Spania, în timp ce băieții lui Koeman sunt deja la 3 înfrângeri în 8 etape. În plus, Gerard Pique s-a accidentat grav la genunchi.

4) Cu mulți absenți, Real Madrid reușește o remiză la Villareal (1-1), la capătul unui meci sărac în faze de poartă, cu doar două șuturi pe spațiul porții. Trupa lui Unai Emery e pe 3 în clasament, având 2 puncte în fața Realului, dar și un meci mai mult disputat.

5) Bayern Munchen (cu puștiul englez de 17 ani Jamal Musiala titular) se încurcă surprinzător pe teren propriu, remizând 1-1 cu Werder Bremen. Schalke 04 pierde din nou pe teren propriu și, alături de FC Koln, sunt singurele echipe din Bundesliga care nu au cunoscut gustul victoriei în acest sezon.

6) Dortmund învinge la Hertha Berlin cu 5-2, la capătul unui meci care a avut două highlight-uri. Robotul Erling Haaland a marcat 4 goluri, iar în repriza doua norvegianul a fost înlocuit cu Youssoufa Moukoko, acesta din urmă devenind cel mai tânăr jucător din istoria Bundesligii.

7) ”Business as usual” pentru Cristiano Ronaldo. Portughezul a marcat golurile lui Juventus în victoria torinezilor, 2-0, acasă cu Cagliari. La oaspeți, Răzvan Marin a fost din nou titular.

8) AS Roma o învinge cu 3-0 pe Parma și urcă pe locul 3 în Serie A. Armeanul Henrikh Mkhitaryan se remarcă din nou și adună 5 goluri și 4 pase de gol în 8 etape. Inter revine de la 0-2 și câștigă acasă cu Torino, scor 4-2. Sanchez, Lukaku (x2) și Martinez au înscris pentru nerazzurri.

9) Sassuolo nu se mai oprește. Cu Vlad Chiricheș titular, trupa lui De Zerbi a învins cu 2-0 la Verona și a fost până la meciul Milanului pe primul loc în clasament. Fostul jucător al lui Chelsea – Jeremie Boga – și Domenico Beradi au marcat pentru Sassuolo.

10) În derby-ul etapei din Serie A, Gennaro Gatusso a primit-o pe San Paolo pe AC Milan, echipa la care s-a consacrat ca jucător. Napoli a pierdut cu 1-3, iar Zlatan Ibrahimovic a marcat o dublă. Suedezul are 10 goluri în primele 8 etape, însă va lipsi câteva săptămâni după ce s-a accidentat în repriza a doua.

sursa foto: espn.com

Dacă ți-a plăcut ce tocmai ai citit, alătură-te comunității de fani Premier League din România. Newsletter-ul nostru vine în fiecare vineri, pe e-mail și pe Whatsapp.