Trecem împreună în revistă 10 lucruri de reținut din weekend-ul de fotbal european.

1️⃣ Schalke trăiește! A treia victorie (2-3 pe terenul lui Mainz) din ultimele 4 etape a scos-o pe Schalke din zona retrogradării, pentru prima oară din luna octombrie. Sunt 6 echipe despărțite de 6 puncte (de la 28 la 34, Schalke are 30) care se bat pentru a evita un loc care retrogradează direct și unul care merge la baraj. Bayern Munchen, Eitracht Frakfurt și Bayer Leverkusen sunt echipele pe care le mai înfruntă Schalke în acest sezon. Clasată pe ultimul loc din Bundesliga, la 3 puncte de locul de baraj ocupat de Stuttgart, Hertha Berlin a învins-o chiar pe Stuttgart (2-1) într-un meci care o putea condamna la retrogradare.

2️⃣ Lupta pentru titlu în Bundesliga. Diferența dintre Bayern și Borussia rămâne de un singur punct, cu 3 etape rămase de jucat în Bundesliga. Bayern a învins cu 1-2 pe terenul lui Werder Bremen, cu goluri marcate de Gnabry și Sane, dar adevărata bucurie a fotbalului german rămâne imprevizibila echipă din Dortmund, care a zdrobit cu 6-0 pe Wolfsburg, cu duble marcate de Bellingham și Adeyemi, plus un hattrick de pase decisive al lui Brandt. Se joacă!

3️⃣ campioane în premieră pe Bătrânul Continent! 

  • Rakow Czestochowa este noua campioană a Poloniei, cu primul titlul din istoria de 102 ani a clubului adjudecat cu 3 etape înainte de final, după înfrângerea rivalilor de la Legia Varșovia.

  • Swift Hesperange a câștigat primul titlu în Luxemburg, cu două etape înainte de final, în fața mult mai titratei Dudelange. Este primul titlul de campioană în 107 ani de istorie a clubului.

  • FK Struga este noua campioană a Macedoniei de Nord, la doar 8 ani de la înființarea clubului!

4️⃣ Lupta pentru cupele europene din Italia. Înaintea unui Derby dela Madonnina în semifinalele Ligii Campionilor, AC Milan a învins-o pe Lazio cu 2-0, iar Inter a obținut același scor cu Roma lui Mourinho, ambele rămânând în lupta pentru un loc de UCL în sezonul viitor (Inter pe 4, Milan pe 5). Să ne delectăm cu acest gol al francezului Theo Hernandez:


5️⃣ Genoa revine în serie A! Cu Radu Drăgușin titular, Genoa a învins-o pe Ascoli cu 2-1, confirmându-și promovarea înapoi în Serie A la doar un an după ce retrogradase. Cu 22 de goluri primite în 36 de etape, Genoa are cea mai bună defensivă din Serie B, la egalitate cu liderul Frosinone (antrenat de campionul mondial Fabio Grosso!). Genovezii vor face rocada cu vecinii de la Sampdoria, care sunt pe ultimul loc în prima ligă italiană.

6️⃣ Parma merge în play-off-ul de promovare în Serie A. Cu Dennis Man titular, Parma și-a confirmat locul în sferturile play-off-ului de promovare în Serie A, cu două etape înainte de finalul sezonului regulat. Dubla atacantului polonez Benedyczak a fost suficientă pentru un 2-1 cu Brescia, într-un meci în care Valentin Mihăilă a rămas pe banca de rezerve. Cu puțin noroc în ultimele două runde, Parma se poate califica direct în semifinalele play-off-ului, dar are nevoie de jocul rezultatelor celorlalte rivale, pe lângă propriile victorii.

7️⃣ Lens la un pas de Liga Campionilor. Sezonul excepțional al lui Lens continuă cu o victorie contra rivalilor pentru al doilea loc care duce direct în grupele Ligii Campionilor. Brice Samba, portarul a cărui prestații au promovat-o pe Nottingham Forest în Premier League a făcut un nou meci senzațional, iar Loïs Openda a punctat golul cu numărul 19 din acest sezon (surclasat doar de Mbappe de la PSG, David de la Lille și Lacazette de la Lyon) într-un 2-1 cu Marseille, care o lasă pe Lens în poziția complet neașteptată de a fi rivala gigantului PSG în ultimele 4 etape de campionat, în lupta pentru titlu.

8️⃣  Meciul weekend-ului s-a jucat în Ligue 1. Patru goluri a marcat puștiul Elye Wahi (20 de ani) pentru Montpellier, care a condus pe terenul lui Lyon cu 1-4 după o oră de joc, dar bucuria i-a fost umbrită de veteranul Lacazette, care a marcat și el de patru ori pentru un 5-4 de poveste. Ultimul gol a venit dintr-un penalty, în minutul 90+9! Lacazette are 24 de goluri marcate în acest sezon și se luptă, de la distanță, cu Mbappe (marcator și el în victoria lui PSG cu Troyes) pentru titlul de golgeter.

9️⃣ Real Madrid câștigă Copa Del Rey! O dublă a brazilianului Rodrygo a fost suficientă pentru o victorie cu 2-1 a Realului contra celor de la Osasuna, în finala Cupei Spaniei. Este al nouăsprezecelea trofeu Copa Del Rey câștigat de Los Blancos, echipă care se pregătește pentru finalul de sezon din Liga Campionilor, unde Manchester CIty îi va fi adversar în semifinale.

🔟Benfica o învinge pe Braga. Trei puncte cruciale în cursa pentru titlu încetinită de rezultatele din ultima vreme pentru Benfica. Golul lui Rafa Silva a învins-o pe Braga, echipa care-i bătuse pe Vulturi în cupă și în campionat în acest sezon. 7 puncte are avans Benfica peste Porto (care are meci luni seara) și ar putea câștiga titlul cu o victorie pe terenul rivalilor de la Sporting în penultima etapă de campionat.

Turul semifinalelor din Liga Campionilor sunt marți și miercuri în această săptămână, iar joi vin primele meciuri ale careurilor de ași din Europa League și Conference League. Hai ai voștri!

Dacă ți-a plăcut ce tocmai ai citit,  alătură-te comunității de fani Premier League din România pe Facebook, abonează-te la newsletter-ul nostru, care vine în fiecare vineri, pe e-mail și pe Whatsapp, și urmărește-ne pe FacebookInstagramYouTube și Discord.

Diavol roșu de când regele Angliei era un francez. Specialist în management de servicii IT, meșteșugar de cuvinte în timpul liber. Fondator al grupului de fani Premier League România și ctitor al acestui site.

    Lasă un răspuns

    Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *