Ai avut un weekend plin și nu ai reușit să fii cu ochii pe Flashscore sau Twitter ca să te pui la curent cu ce s-a întâmplat în Europa? Ai avut mai mult chef de Netflix decât de Digi Sport sau Telekom? Ai fost mahmur și ai ratat tot ce s-a întâmplat duminică în campionatele tari dn Europa?

Golul weekend-ului? Ne-au plăcut golurile lui Ronaldo Deaconu, dar și mai mult ne-a plăcut cum s-a trăit golul marcat de Salah pe Vicarage Road. Totuși, dacă ai văzut altă reușită în weekend care ți-a plăcut, lasă-ne un link în comentarii.

S-au marcat o căruță de goluri, dar care au fost echipele care au înregistrat cel mai ridicat nivel al xG (Expected Goals) în acest weekend în cele mai importante campionate din Europa?

• Hoffenheim 4.19 xG
  • Atalanta 3.84 xG
  • Liverpool 3.66 xG
  • Bayern 3.45 xG

Ce-ar fi de reținut?

1) Vineri seară, PSG a câștigat mai greu decât își imagina partida de pe teren propriu cu Angers. La nici 12 ore de când Messi juca pentru Argentina în partida cu Peru, parizienii s-au impus cu 2-1, golul victoriei venind târziu, în minutul 87, din penalty-ul transformat de Mbappe. Au trecut doar 10 etape, dar PSG are deja 9 puncte avans față de locul secund in Ligue 1.

2) Tot în Franța, Lyon a câștigat meciul etapei, învingând-o pe AS Monaco cu 2-0. Ekambi și Denayer au înscris pentru trupa antrenată de Peter Bosz. Ambele rămân însă mult în urma lui PSG. În același timp, campioana Lille continuă forma slabă, pierzând la nou promovata Clermont și ajungând la a patra înfrângere în 10 etape.

3) Dortmund a învins-o pe teren propriu pe Mainz și a fost lider în Bundesliga pentru o zi. Haaland a reușit o dublă și a ajuns la 9 reușite în 8 etape. Marco Rose a devenit primul antrenor din istoria Borussiei care câștigă primele 5 partide jucate pe teren propriu în Bundesliga.

4) În Serie A, campioana Inter a pierdut pe terenul lui Lazio, 3-1. Simone Inzaghi pierde în fața fostei sale echipe, după ce nerrazzurri conduseseră la pauză cu 1-0. A fost prima înfrângere din acest sezon pentru Inter. Renegatul lui West Ham, Felipe Anderson a marcat pentru a doua oară consecutiv pentru Lazio golul victoriei pe teren propriu.

5) Bayern a marcat 5 goluri în deplasarea de la Leverkusen, învingând cu 5-1. Ceea ce mulți credeau că va fi un meci extrem de dificil a fost transformat de bavarezi într-o partidă fără emoții. Bayern a avut 5-0 la pauză, iar lui Lewandowski i-a luat doar 3 minute să înscrie primul gol al meciului. Pentru Leverkusen a fost cea mai usturătoare înfrângere din istorie pe teren prorpiu în Bundesliga.

6) Napoli a învins-o cu 1-0 acasă pe Torino și rămâne singura echipă cu punctaj maxim din cele mai puternice campionate din Europa. 8 victorii din 8 are în Serie A trupa antrenată de Luciano Spaletti, un antrenor care părea intrat în umbră, dar care îi face pe fanii napoletani să viseze din nou la Scudetto după un start fulminant de sezon. Napoli are cea mai bună apărare din campionat (3 goluri primite în 8 meciuri) și al doilea atac (19 goluri marcate în 8 meciuri).

7) Juventus a învins-o pe AS Roma cu 1-0, singurul gol fiind marcat de Moise Kean în minutul 10. Pentru romani, Veretout a ratat un penalty în prima repriză. După un start de sezon foarte slab, Allegri ajunge la a patra victorie consecutivă în Serie A și urcă pe locul 7, în timp ce Mourinho înregistrează a treia înfrângere în 8 etape, dar rămâne pe poziția a patra în clasament.

8) Real Madrid și Atletico Madrid au avut meciurile din La Liga amânate datorită faptului că au în lot mulți jucători care au participat la preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale din 2022, iar o rundă din preliminarii s-a jucat chiar în noaptea de joi spre vineri.  Real Madrid ar fi trebuit să joace în această etapă, duminică, pe teren propriu, cu Athletic Bilbao, iar Atletico Madrid, tot duminică, în deplasare, cu Granada.

9) FC Barcelona revine de la 0-1 și câștigă pe teren propriu cu 3-1 în fața Valenciei. Depay, Fati și Coutinho au marcat pentru catalani, în timp ce la patru luni de când a fost transferat, Sergio Aguero a debutat pentru formația blaugrana, intrând pe teren în repriza secundă.

10) Ce se mai întâmplă prin Championship? Bournemouth învinge cu 2-0 la Bristol, rămâne singura echipă neînvinsă și totodată liderul ligii. Mitrovic a reușit o dublă în victoria lui Fulham (4-1) cu QPR și e golgeterul din Championship cu 12 reușite în 12 etape. Un spectator special a fost în tribunele de pe Craven Cottage…

A Fox is seen in the stands ahead of the Sky Bet Championship match between Fulham and Queens Park Rangers at Craven Cottage, London. Picture date: Saturday October 16, 2021. (Photo by John Walton/PA Images via Getty Images)

Am ratat ceva? Spune-ne în comentarii!

Dacă ți-a plăcut ce tocmai ai citit,  alătură-te comunității de fani Premier League din România pe Facebook, abonează-te la newsletter-ul nostru, care vine în fiecare vineri, pe e-mail și pe Whatsapp, și urmărește-ne pe FacebookInstagramYouTube și Discord.

Alex works in the IT Industry, he's an avid reader who likes to find beauty in football. He supports Arsenal FC. Based in Iasi, Romania, he's a coffee lover and a fan of almost everything that has a guitar and a British accent. @alexxx_avr.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Un comentariu la “10 lucruri de reținut din weekend-ul fotbalistic european”

• […] 10. Printre cele mai importante 10 lucruri de reținut din weekend-ul fotbalistic european: Napoli a învins-o cu 1-0 acasă pe Torino și rămâne singura echipă cu punctaj maxim din cele mai puternice campionate din Europa; Bayern a marcat 5 goluri în deplasarea de la Leverkusen, învingând cu 5-1; PSG a câștigat mai greu decât își imagina partida de pe teren propriu cu Angers, scor 2-1. (Tackle.ro) […]