10 lucruri de reținut din weekendul fotbalistic european

A fost un weekend plin de fotbal la cel mai înalt nivel, weekend ce ne-a oferit două derby-uri în Italia, un trofeu în Spania și multe meciuri interesante în cele mai puternice campionate din Europa.

1) Derby d’Italia a fost câștigat categoric de Inter. Formația nerazzurro s-a impus, 2-0, împotriva celor de la Juventus, după un meci dominat de echipa lui Antonio Conte. Pentru Inter au marcat Vidal și Barella iar trupa din Milano câștigă după 8 ani un meci împotriva lui Juve. Și dacă tot vorbim de derby-uri, vineri seara, Lazio a câștigat, cu scor de neprezentare, episodul cu numărul 175 din Derby della Capitale, în fața rivalei AS Roma.

2) Athletic Bilbao câștigă, la finalul unui meci spectaculos, Super Cupa Spaniei, împotriva Barcelonei. La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2 iar partida a avut nevoie de prelungiri. După doar 3 minute din repriza suplimentară, Inaki Williams a reușit un gol superb, gol ce a adus și trofeul în Țara Bascilor. De remarcat este faptul că Bilbao a reușit să învingă într-un interval 4 zile, atât Real Madrid, în semifinală, cât și Barcelona, în finală. Leo Messi a fost pentru prima dată eliminat dintr-un meci în tricoul Barcelonei, după 753 de partide oficiale în tricoul blaugrana.

3) De doar 10 minute a avut nevoie Luka Jovic să înscrie din nou un gol pentru Eintracht Frankfurt de la revenirea sa de la Real Madrid. Și până la finalul partidei contra celor de la Schalke și-a mai trecut numele încă o dată pe lista marcatorilor. Practic, Jovic a reușit în doar 30 de minute să marcheze același număr de goluri (două) pe care reușise să le înscrie pentru Real Madrid în 32 de meciuri.

4) Tot în Germania, Bayern câștigă chinuit, 2-1 cu Freiburg dar este marea câștigătoare într-o etapă în care adversarii la titlu au făcut pași greșiți. Leipzig a remizat, 2-2, pe terenul lui Wolfsburg, Dortmund își continuă sezonul inconstant și termină la egalitate, 1-1, cu Mainz iar Leverkusen a fost învinsă, 1-0, în deplasarea de pe terenul revelației din Bundesliga, Union Berlin.

5) Revenim puțin în Italia pentru a nota victoria la scor obținută de Napoli împotriva celor de la Fiorentina, 6-0. După un set alb câștigat de napoletani, băieții lui Rino Gattuso urcă pe locul 3 din Seria A. Atalanta face surpriza în această etapă, nu reușește să marcheze contra celor de la Genoa și termină partida la egalitate, 0-0. Tot în Italia trebuie să remarcăm faptul că Ternana, echipă de Serie C, este singura echipă din cele mai importate 5 țări din fotbalul european care termină neînvinsă turul de campionat.

6) PSG și Lille merg cap la cap în Franța, după ce ambele echipe și-au câștigat meciurile din acest weekend. PSG a trecut, la limită, 1-0, în deplasarea de la Angers iar Lille s-a impus cu 2-1, pe teren propriu, cu Reims. E de notat forma slabă prin care trece Mbappe. Francezul a ajuns la 4 meciuri consecutive fără gol marcat. Lyon pierde surprinzător, 0-1, cu Metz și rămâne la 2 puncte în spatele celor de PSG & Lille.

7) În Olanda, Ajax câștigă cu 1-0 meciul cu Feynoord și se află pe primul loc în Eredivise. Lăncierii nu au pierdut ultimele 16 partide jucate cu rivalii de la Feynoord (14 victorii și 2 remize). Pe locul 2 în clasament este o supriză, Vitesse iar locul 3 este ocupat de PSV, echipă ce s-a impus etapa aceasta cu 5-3 în fața celor de la Sparta Rotterdam.

8) Besiktas se impune în fața rivalilor de la Galatasaray, cu 2-0, și preia locul 1, cel puțin până la partida celor de la Fenerbache. Fener care se pregătește să anunțe transferul lui Mesut Ozil, jucător care a ajuns weekendul acesta în Turcia pentru a finaliza negocierile. Dan Petrescu a avut parte de un debut ratat pe banca celor de la Kayserispor, noua sa echipă fiind învinsă, scor 2-1, de Gaziantep.

9) În Scoția, Rangers rămâne în continuare neînvinsă chiar dacă a remizat, 1-1, în deplasarea de la Motherwell. Ianis Hagi a început ca titular și a fost schimbat în minutul ’55. Echipa antrenată de Steven Gerrard atinge borna de 60 de goluri înscrise în campionat în doar 24 de meciuri jucate. Celtic ratează șansa să micsoreze avansul față de rivali și face egal, fără goluri, cu Livingston.

10) De remarcat după acest weekend este și numirea lui Fernando Torres ca antrenor al Atletico Madrid B. Torres activa din septembrie 2020 în cadrul clubului, la echipa de juniori iar parcursul spre o carieră de antrenor principal își urmează cursul firesc, fostul atacant fiind instalat la echipa secundă a celor de la Atletico.

Dacă ți-a plăcut ce tocmai ai citit,  alătură-te comunității de fani Premier League din România. Newsletter-ul nostru vine în fiecare vineri, pe e-mail și pe Whatsapp.