Schimbări de lider în La Liga, Bundesliga și Eredivisie, la capătul unui weekend frumos de fotbal în Europa. Hai să vedem ce ar fi de reținut din weekendul de fotbal european!

1. Inspirația lui Vinicius și a lui Benzema au schimbat liderul în La Liga! Real Madrid a întors peciul de pe Mestalla, cu Valencia, în ultimele 5 minute regulamentere, cu reușitele celor doi atacanți, fiecare trecându-și în cont și câte o pasă decisivă pentru colegul din atacul Los Blancos. Real trece pe primul loc, după remiza lui Atletico Madrid cu Athletic Bilbao (0-0).

2. PSG bifează a șasea victorie în șase etape de Ligue 1, câștigând, cu greu, meciul de pe Parc des Princes cu Lyon. După ce echipa lui Peter Bosz a condus la pauză, parizienii au întors rezultatul prin Neymar (penalty) și Icardi (în minutele de prelungiri). Messi, pentru prima oară titular în campionat, rămâne fără gol marcat pentru noua sa echipă.

3. Primul manager care-l învinge pe Mourinho, după revenirea portughezului în fotbalul italian este croatul Igor Tudor, fostul fundaș central al lui Juventus. Verona a fost condusă de AS Roma, dar a întors rezultatul și a câștigat cu 3-2, cu un gol al lui Faraoni, din pasa decisivă a lui Giovanni Simeone, fiul lui Diego Simeone.

4. Răzvan Marin, clasat al cincilea în materie de Expected Assists în Serie A, înaintea etapei din weekend, a reușit a treia pasă decisivă în debutul de sezon din Italia:

5. În timp ce Inter a marcat 15 goluri în primele 4 etape din Serie A și este lider, revenirea lui Allegri pe banca lui Juventus a început dezastruos pentru Bătrâna Doamnă. Juventus rămâne fără victorie în acest sezon de Serie A și a făcut al doilea egal al stagiunii, duminică, împotriva lui AC Milan (1-1).

6. Wolfsburg, revelația începutului de sezon din Germania, a făcut primul pas greșit, cu o remiză (1-1) împotriva lui Eintracht Frankfurt, pierzând primul loc din clasament în favoarea lui Bayern Munchen, câștigătoare cu 7-0 împotriva lui Bochum.

7. Cursa pentru titlul de golgeter din Bundesliga (și probabil pentru Gheata de Aur a Europei) continuă între Robert Lewandowski și Erling Haaland. Ambii au câte 7 goluri marcate în campionat și 11 în total: polonezul în 7 meciuri, norvegianul în 8.

8. PSV a pierdut prima poziție în clasamentul din Eredivisie, după ce a fost demantelată, pe teren propriu, de rivalii de la Feyenoord, cu 0-4. Echipa din Eindhoven câștigase primele 4 meciuri din sezon, dar cedează fotliul de lider lui Ajax, care și-a câștigat meciul de pe Johan Cruyff Arena, împotriva lui Cambuur, cu 9-0.

9. Dynamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, rămâne singura echipă neînvinsă din prima ligă ucraineană, în acest sezon. 7 victorii și un egal au reușit băieții lui Il Luce în campionat, printre care s-a strecurat o remiză (0-0 cu Benfica), în Liga Campionilor. Miercuri, pe 22 septembrie, Dynamo Kiev va juca, în Super Cupa Ucrainei, cu marii rivali de la Shaktar Donețk.

Mircea Lucescu pe banca lui Dynamo Kiev. Foto via IMAGO

10. Napoli și PSG sunt singurele echipe din cele mai importante 5 ligi europene cu maxim de puncte în acest sezon. Napoli joacă luni seara, pe terenul lui Udinese. Singurele echipe din cele mai importante campionate ale Europei, care n-au câștigat niciun punct până acum, sunt Norwich (5 înfrângeri), Salernitana (4 înfrângeri), Alaves (3 înfrângeri, are meci astăzi) și Getafe (5 înfrângeri).

Ca întotdeauna, cele mai importante evenimente din etapa de Premier League jucată în weekend, le găsești în sinteza rundei, pe Tackle.ro.

Dacă ți-a plăcut ce tocmai ai citit,  alătură-te comunității de fani Premier League din România pe Facebook, abonează-te la newsletter-ul nostru, care vine în fiecare vineri, pe e-mail și pe Whatsapp, și urmărește-ne pe FacebookInstagramYouTube și Discord.

Diavol roșu de când regele Angliei era un francez. Specialist în management de servicii IT, meșteșugar de cuvinte în timpul liber. Fondator al grupului de fani Premier League România și ctitor al acestui site.