Analiză

Milimetric. 7 momente cheie în lupta pentru titlul din Premier League

Manchester City este campioana Angliei! La capătul unui sezon superb, în care Liverpool devine vice-campioana cu cel mai mare punctaj din istoria Premier League (97 de puncte), echipa de roboți a lui Pep Guardiola aduce al doilea titlu consecutiv pe Etihad și al patrulea din ultimii 8 ani. O linie de clasament în care campioana are 98 de puncte, iar locul 2 are 97 trebuie povestit în 38 de episoade, exact așa cum s-a jucat, dar eu, cu ajutorul comunității de fani Premier League România, l-am distilat în 7 momente cheie. Lupta pentru titlul din Premier League o povestim începând din iulie 2018, cu mult înainte de primul fluier al sezonului, trecem printr-un penalty ratat, un gol în minutul 90+7, o victorie la 11 milimetri, serii ireal de lungi de invincibilitate și încheiem… zâmbind, de bucurie că am putut scrie un asemenea sezon. La drum!

Piesa lipsă din mașinăria lui Klopp

Liverpool primise 38 de goluri în sezonul trecut de Premier League, având a patra apărare din ligă, la egalitate cu Chelsea. Iarna trecută, clubul făcuse deja prima mutare esențială pentru întărirea defensivei, cumpărându-l pe Virgil van Dijk, cel care avea să fie Jucătorului sezonului următor din campionatul englez. 76 de milioane de Lire pentru cel mai scump fundaș din istoria fotbalului n-au fost însă de ajuns pentru problemele pe care le avea echipa lui Klopp.

Pe 19 iulie, la 6 luni după transferul lui van Dijk, Liverpool anunța mutarea ultimei piese lipsă pentru un asalt: un portar. Alisson Becker, de la AS Roma, pentru 56 de milioane de Lire, un portar la exact același nivel precum cel al lui Manchester City, Ederson. 21 de meciuri fără gol primit și 22 de goluri încasate are Alisson de la Liverpool, pe când Ederson de la Manchester City are 20 de clean sheets și 23 de goluri primite, în sezonul 2018/2019.

Alisson la post. Sursa: FoxSports.com

Timp de două săptămâni, Alisson a fost cel mai scump portar din istoria fotbalului. Apoi a venit Kepa la Chelsea, pentru 72 de milioane de Lire.

Mahrez ratează un penalty

Pe 7 octombrie 2018, Manchester City mergea pe Anfield pentru primul duel direct cu rivala la titlu. În finalul unei partide extrem de echilibrate, în care Klopp și Guardiola nu și-au asumat riscuri prea mari, Virgil van Dijk însuși comite un fault în propriul careu și City primește penalty! Mahrez ratase 4 din ultimele 11 penalty-uri bătute, dar totuși el a ales (sau, mai rău, a fost ales) pentru execuție. Algerianul trage peste poartă și se încheie 0-0.

Mahrez, adunându-și gândurile după penalty-ul ratat. Foto: TheTimes.co.uk

Criza lui Manchester City din decembrie

Monotonia liniilor de clasament neînvinse ale lui City și Liverpool s-a rupt abia pe 8 decembrie, când Guardiola a încasat un 2-0 sec de la Sarri, lăsându-l pe Klopp să zburde, fără înfrângere, mai departe, spre titlul mult râvnit.

Căderea de formă a Cetățenilor nu s-a oprit acolo însă, 12 puncte fiind pierdute, în două săptămâni. Memorabilă e înfrângerea de pe Etihad, împotriva unui bătrânel pe nume Roy Hodgson. Crystal Palace a avut sub 22% posesie și a înscris din fiecare șut trimis pe spațiul porții lui Ederson. 2-3, cu acest gol superb al lui Andros Townsend.

Golul bizar al lui Origi din Merseyside Derby

Încă neînvinsă la încept de decembrie, Liverpool avea toată motivația din lume și suficientă calitate cât să câștige derby-ul cu vecinii de la Everton. Cormoranii au dominat toată partida, dar golul n-a sărit de niciunde… până în minutul 90+6. S-a ajuns acolo din cauza unei accidentări a lui Gueye, care a ținut pe loc ceasul prelungirilor,dar faza la care a erupt Anfield-ul e de povestit nepoților:

1. La câțiva metri de centrul terenului, portarul Alisson îi pasează, din lovitură liberă lui Trent Alexander-Arnold.
  2. TAA centrează, de la 45 de metri spre toți ceilalți 20 de jucători de pe teren, masați în jurul careului lui Pickford.
  3. Virgil van Dijk, liber ca drogurile ușoare în țara lui natală, reaia din marginea careului… un șut bizar, cu boltă, care părea să se ducă afară.
  4. Mingea nu merge afară, ci cade pe transfersală, dar Pickford e acolo…
  5. Pickford însă… nu prinde cea mai simplă minge din cariera lui, iar Origi o bagă în poartă, la ultima fază a meciului. 1-0. Încă 3 puncte, o victorie dintr-o serie de 9 consecutive, parcurs impecabil al lui Liverpool în prima parte a sezonului.

Finala din ianuarie: Manchester City vs Liverpool

Liverpool intra în noul an neînvinsă și cu 7 puncte avans în fața lui City. Primul meci din campionat pe 2019? Finala din ianuarie, pe Etihad Stadium. La 0-0, în prima repriză, Mane scapă spre poarta lui City, trage în bară, mingea ajunge la Stones care încearcă să degajeze, doar că-l nimerește pe Ederson și trimite înapoi spre propria poartă… Intră prin alunecare și scoate, în ultima fracțiune de secundă, un potențial gol de 0-1.

11 milimetri. Atât au lipsit pentru ca acea minge să intre în poarta lui Ederson, dar John Stones a fost acolo s-o oprească.

Mai târziu în meci:

• Kompany conduce o linie de 5 fotbaliști ai lui City comasați pe linia porții lui Ederson, ieșit greșit, iar căpitanul respinge șutul lui Firmino.
  • Alexander-Arnold și Robertosn desfac apărarea lui Guardiola din două atingeri, iar Firmino face 1-1.
  • Sane înscrie golul decisiv, nimerind bara interioară a porții lui Alisson. Din nou, câțiva milimetri fac diferența între Manchester City și Liverpool în cursa pentru titlul.

Aceasta avea să rămână singura înfrângere a lui Liverpool în întregul sezon de Premier League.

Sângele rece al lui Virgil van Dijk

31 martie, Liverpool vs Spurs, unul dintre meciurile la care mulți se așteptau să piardă puncte echipa lui Jurgen Klopp. Cu 5 minute rămase de jucat și 1-1 pe tabelă, Liverpool ataca, iar băieții lui Pochettino pândeau o contră care să-i pună în valoare viteza și tehnica lui Son.

De nicăieri parcă, în minutul 85, Sissoko și Son scapă spre poarta lui Alisson. Virgil van Dijk este între ei, iar mingea e condusă de Sissoko. 2 contra 1 pe contră, fix ce-i trebuia lui Son, doar că van Dijk nu e degeaba cel mai scump fundaș din istoria fotbalului. Olandezul alege să urmărească alergarea lui Sissoko fără să-l atace, blocându-i însă pasa spre Son. Cu un singur gol marcat în ultimii 3 ani, Sissoko ține mingea până când nu mai are încotro și apoi trage. Tabela e neclinită încă 5 minute, până își înscrie Alderweireld un auto-gol, pentru încă 3 puncte bifate de Liverpool. Acest meci câștigat, parte dintr-o altă serie de 9 victorii, e semnat de van Dijk.

Ultimul bâlci al sezonului – etapa 37

Liverpool mergea la Newcastle, iar Manchester City juca pentru ultima oară în sezon acasă, cu Leicester. Toți comentatorii spuneau că, dacă ar fi să se împiedice cineva în lupta pentru titlul din Premier League, acesta ar fi ultimul punct în care s-ar putea întâmpla asta.

Liverpool a jucat sâmbătă seara, pentru că avea un 3-0 de întors în fața Barcelonei marți. Băieții lui Benitez i-au egalat pe Cormorani de două ori, meciul intrând în ultimele 5 minute regulamentare cu scorul de 2-2. E imposibil de spus cum l-a convins Fabinho pe arbitrul asistent, aflat la doar câțiva metri de el, că ar fi fost faultat, în minutul 85. La o fază la care, pe maidan, ți-ar fi rușine să ceri fault, Liverpool primește o lovitură liberă, aproape de tușă, perfectă pentru o centrare în careu. Virgil van Dijk face ordine în teren și-i poruncește lui Shaqiri să bată, în locul lui Trent Alexander-Arnold, obișnuitul poziției și deja cu două pase decisive în meci. Centrează Shaqiri, înscrie Origi, eroul din Merseyside Derby. 2-3 și Manchester City e obligată să-și câștige cele două partide rămase.

Două zile mai târziu, eliberați de jugul Ligii Campionilor și liberi sa joace chiar lunea meciuri de campionat, oamenii lui Guardiola au dominat-o și pe Leicester City, dar parcă nu atât de autoritar ca de obicei. Roboții scrârțâiau în acea seară de mai și golul nu venea. Căpitanul Kompany avea să rezolve meciul, cu primul său șut de la distanță (aproximativ 30 de metri) după 5 ani și jumătate, în Premier League. Din teren, Aguero și Sterling strigau la el să nu tragă de acolo, dar cine să-i asculte? În niciun caz Vincent Kompany.

Când ai un gol decisiv pentru lupta la titul din Premier League, dar nu te crede nimeni până nu-l dai.

Deznodământul: duminica pierzi speranța sau câștigi… lupta pentru titlul din Premier League

Finalul putea să fie albastru sau roșu. Brighton a condus-o pe Manchester City, in ultima etapă, timp de 83 de secunde. Glenn Murray a făcut 1-0, dar pumnul i-a trezit pe Cetățeni, care au întors la 1-2 până la pauză și au câștigat cu 1-4. N-a mai contat victoria lui Liverpool, pe Anfield, cu Wolverhampton…

În toată povestea de mai sus n-am apucat să spun nimic despre:

• hattrick-urile consecutive ale lui Aguero împotriva lui Chelsea și a lui Arsenal;
  • cei doi golgheteri dați de Liverpool (Salah și Mane, 22 de goluri fiecare, la egalitate cu Aubameyang);
  • înfrângerea lui City pe terenul lui Newcastle, cu 76% posesie și gol înscris în primul minut;
  • recordurile bizare atinse de Liverpool: în oricare alt sezon din istoria Premier League, în afară de acesta și cel precedent, ambele adjudecate de Manchester City, 97 de puncte ar fi adus titlul;
  • cum Manchester City a avut creiere de rezervă în sezonul în care creierul De Bruyne n-a jucat nici 20% din minute în campionat;
  • despre ieșirile din cursă ale singurelor echipe ce au părut să ducă aceeași luptă (Chelsea în toamnă și, pentru scurt timp, Spurs la mijlocul sezonului).

Am scris pe parcurs, în cronicile noastre de etapă, dar acum e timpul să fluier finalul.