Finala League Cup. Manchester City a obținut primul trofeu din acest sezon după victoria, la scor de neprezentare, în finala Cupei Ligii împotriva celor de la Arsenal. City a învins cu 3-0 prin golurile lui Aguero, Kompany și David Silva.

Premier League. Manchester United a revenit, pe teren propriu, în fața lui Chelsea, învingând cu 2-1. După ce Willian a deschis scorul în prima repriză, Lukaku a egalat până la pauză, iar Lingard a semnat golul victoriei lui Mourinho în fața fostei sale echipe și a rivalului în declaratii, Antonio Conte.

Premier League. După ce a marcat golul victoriei lui Spurs pe terenul lui Crystal Palace, Harry Kane are 23 de goluri în 34 de derby-uri londoneze, egalându-i recordul lui Didier Drogba (23 de goluri în 64 de meciuri). Sursa: OptaJoe.

Premier League. Alan Pardew este în pericol de a fi demis de la West Bromwich Albion, după încă un eșec pentru lanterna roșie a campionatului englez. În 14 etape cu Pardew, adus pentru a redresa echipa după demiterea lui Tony Pulis, WBA a câștigat un singur meci și a acumulat doar 8 puncte.

Serie A. AC Milan a ajuns la 12 partide fără înfrângere după ce aseară a câștigat deplasarea cu Roma, scor 0-2. Echipa antrenată de Gattuso a marcat prin Cutrone (min 48′) și Calabria (min 75′).

Abonează-te la newsletter-ul nostru, cu recomandări de articole din fotbal și program de fotbal la TV pentru weekend, livrat în fiecare vineri!

Serie A. Partida dintre Juventus și Atalanta a fost amânată din cauza ninsorii puternice de la Torino. Zapada ajungea la 5 centrimetri pe gazon înaintea de startul meciului.

Ligue 1. Neymar a ieșit accidentat din derby-ul câștigat de PSG, 3-0, cu Marseille. Brazilianul a călcat strâmb în a doua repriză și deși a acuzat dureri a rămas pe teren până la finalul meciului. Verdictul doctorilor încă nu se știe dar antrenorul lui PSG a declarat că poate să fie vorba doar de o entorsă.

La Liga. Antoine Griezmann a reușit un hattrick în partida de aseară, Sevilla – Atletico Madrid. Trupa pregătită de Diego Simeone a făcut scor și a câștigat cu 5-2 partida din deplasare. Costa și Koke și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor pentru Atletico Madrid iar golurile gazdelor au fost reușite de Sarabia și Nolito.

Campionatul Greciei. Derby-ul dintre PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, și Olympiakos, câștigătoarea ultimelor 7 titluri în Grecia, a fost amânat după ce managerul oaspeților, Oscar Garcia, a fost lovit de o sul de hârtie igienică aruncat din tribune. Nu s-a jucat niciun minut, iar PAOK rămâne lider, cu 6 puncte peste Olympiacos, care este pe 3 și doua peste AEK Atena.

Liga 1. Jucătorii lui Sepsi Sfântu-Gheorghe au jucat cu jambiere pe post de mâneci aseară, pe terenul lui FCSB (2-0 a fost scorul). -10 grade erau la ora meciului, în București.

Sursa foto: Catherine Ivill/Getty Images

Urmărește-ne pe Facebook, Twitter și pe canalul de Youtube pentru a fi la curent cu tot ce contează în Premier League și nu numai.

Mihai n-a vrut să-și completeze profilul, așa că l-au completat colegii de redacție. Pasionat de cricket și oină, fan Margareta Pâslaru și Sofia Vicoveanca, entuziast al goblenului. Președintele fan-club-ului Shane Cojocărel. "Ianoși e regele miștoului cum Jean Pădureanu era regele blaturilor" - apreciere de Dan Dracea, din aprilie 2019.