Știri

Top 10 știri din fotbal pentru luni dimineața. Gianni Infantino, președintele FIFA, confirmă următorul pas pentru arbitrajul video (VAR)

Campionatul Mondial din Rusia va fi prima competiție internațională majoră în care va fi folosit arbitrajul video (VAR).

1. Campionatul Mondial. FIFA a decis că arbitrajul video (VAR) va fi folosit la Campionatul Mondial din Rusia, a anunțat președintele forului mondial, italianul Gianni Infantino, vineri, după congresul de la Bogota (Columbia). Este prima confirmare oficială după decizia IFAB de modificare a regulilor oficiale ale fotbalului: vom avea primul Mondial cu arbitraj video. Viitorul e aici.
  2. Cupa Belgiei. Răzvan Marin, internaționalul român de 21 de ani, a câștigat Cupa Belgiei cu Standard Liege, fiind titular și integralist în finala cu Genk. Răzvan Marin (fiul lui Petre Marin, fostul fotbalist al Stelei) este la primul sezon de fotbal în Belgia, unde s-a impus ca titular în formația portughezului Ricardo Sa Pinto.
  3. Premier League. Mohamad Salah a înscris de 4 ori în meciul lui Liverpool cu Watford (5-0 scor final), devenind:
    • cel mai bun marcator într-un sezon de debut din istoria lui Liverpool (34 de goluri);
    • primul egiptean care înscrie un hattrick în Premier League;
    • principalul favorit la titlul de golgeter din Premier League (în condițiile în care Harry Kane este accidentat).
  4. FA Cup. Sferturile de finală din FA Cup nu oferă nicio surpriză: toate favoritele merg în semifinale. Chelsea trece de Leicester (2-1, după prelungiri) și Wigan își încheie parcursul în competiție. Manchester United – Tottenham și Chelsea – Southampton sunt semifinalele Cupei Angliei, care se joacă pe 21 și 22 aprilie.
  5. Serie A. Avansul lui Juventus în fruntea clasamentului din Italia s-a redus la două puncte, după o remiză albă pe terenul lui SPAL. Napoli învinge Genoa cu 1-0 și Lo Scudetto se joacă încă între Nord și Sud. Meciul direct dintre Juventus și Napoli se joacă pe 22 aprilie, la Torino.
  6. Serie A. Mauro Icardi a înscris golul 100 în serie A, bornă atinsă la 25 de ani și 27 de zile. De mai bine de jumătate de secol n-a mai atins un jucător mai tânăr decât argentianul Icardi această bornă în fotbalul italian! 4 goluri a dat Icardi în victoria cu 0-5 pe terenul Sampdoriei.
  7. Bundesliga. Bayern pierde primul meci din 25 noiembrie și doar al treilea din întregul sezon, cedând cu 2-1 pe terenul lui RB Leipzig. Sfert-finalista din Europa League a învins-o pe omolaga din Liga Campionilor prin golurile lui Naby Keita (jucătorul lui Liverpool de la 1 iulie 2018) și Timo Werner, și este la două puncte de un loc de Liga Campionilor pentru sezonul viitor. Cu 7 etape rămase de jucat în Germania, Bayern are 17 puncte avans în fața lui Schalke.
  8. La Liga. Cristiano Ronaldo a înscris hattrick-ul 50 în carieră (4 goluri în Real Madrid – Girona 6-3). Portughezul are 18 goluri marcate în 2018.
  9. Liga 1. Derby-ul pentru titlul din campionatul României, CFR Cluj – FCSB, s-a încheiat egal. 1-1 a fost, cu golul lui Culio pentru CFR, din penalty, și egalarea francezului Gnohere în minutul 90+2.
  10. Transfer. Presa britanică speculează că Luke Shaw nu va continua cu Manchester United din vară, după ce fundașul stânga a fost, din nou, criticat public de Jose Mourinho.

Sursa foto: ProvenQuality.com

Urmărește-ne pe Facebook, Twitter și pe canalul de Youtube pentru a fi la curent cu tot ce contează în Premier League și nu numai.